Obaveštenje

Počeo je sa radom naš novi sajt www.portalmladi.com . Od sada nas tamo možete pratiti.

субота, 31. август 2013.

Poziv za dostavljanje projektnih prijedloga omladinskih organizacija iz BiH i Srbije na program Movements across borders (MAB)

Omladinska Fondacija Schüler Helfen Leben Sarajevo otvorila je poziv za dostavljanje projektnih prijedloga na program Movements across borders MAB“ za 2013. godinu, koji je fokusiran na osnaživanje, povezivanje i zajednički angažman mladih osoba iz Bosne i Hercegovine i Srbije. 
Omladinska Fondacija SHL - Učenici pomažu život, osnovana je od strane njemačkih učenika početkom 90-ih godina s ciljem pružanja pomoći mladima u zemljama bivše Jugoslavije koje su bile pogođene ratom. SHL i danas svoje programe realizira s ciljem razvijanja kapaciteta mladih, koji će im omogućiti pozitivan društveni angažman, i motivirati ih na aktivno uključenje u donošenje odluka u zajednici. 
Informacije o Programu Movements across borders (MAB)
MAB“ ima za cilj ojačati suradnju i međusobno povjerenje između mladih iz Bosne i Hercegovine i Srbije, kroz pripremu i realizaciju zajedničkih aktivnosti i manifestacija iz oblasti omladinskog angažmana, koje sadrže komponentu grassroots pristupa. Ciljna skupina Programa su mladi u starosnoj dobi od 14 do 28 godina, koji su aktivni u nekoj neformalnoj grupi ili omladinskoj organizaciji.
Generalni ciljevi Programa su:
Uspostavljanje, ili daljnji razvoj zajedničkog socijalnog (društvenog) angažmana između mladih iz BiH i Srbije;Promoviranje aktivizma mladih kroz zajedničke grassroots aktivnosti koje doprinose solidarnosti, multikulturalnosti i toleranciji mladih;Uspostavljanje društvene kohezije i kulturne razmjene mladih koja omogućava mladim osobama da pokažu svoju kreativnost i inovativnost;Kreiranje prostora za mlade u kojem će moći realizirati svoje aktivnosti;Aktivizam i volonterizam mladih;Razvoj lokalne zajednice kroz grassroots pristup;
Na osnovu sljedećih kriterija SHL komisija će vršiti odabir pristiglih projektnih prijedloga:
 Prijavljeni projektni prijedlog sadrži grassroots komponentu u svojim aktivnostima;
Ciljevi projekta su usklađeni s prioritetima i ciljevima “MAB” programa;
Organizacije / aplikanti će koristiti model "lokalni domaćin" - grupa iz BiH prilikom realizacije aktivnosti u Srbiji odsjeda u kućama svojih vršnjaka u Srbiji, i obrnuto;
Projektni prijedlog sadrži aktivnosti koje se realiziraju u BiH i Srbiji, a sve aktivnosti se realiziraju na volonterskoj osnovi;
Odgovorne osobe (koordinatori/ice) projekta su u starosnoj dobi od 14 do 28 godina;
Maksimalan budžet projektnog prijedloga je 5000 KM;
Realizacija projekta maksimalno traje 8 mjeseci;
Projektni prijedlog dostavljen u prijavnom formatu programa MAB.
 Što su grassroots aktivnosti?
Grassroots aktivnosti imaju za cilj razvoj zajednice, kroz stvaranje skupina istomišljenika koje se formiraju oko zajedničkog interesa, ili rješavanja zajedničkog problema. Grassroots skupine se najčešće formiraju na lokalnoj razini i obično nisu pod kontrolom bilo koje političke stranke. Pokret  čine građani – volonteri, koji izdvajaju svoje vrijeme i resurse za rješavanje problema oko kojeg su se okupili. Grassroots aktivnosti mogu biti:
Uređenje napuštenog objekta u lokalnoj zajednici, čijim uređenjem mladi dobivaju prostor za  provođenje svog slobodnog vremena kroz održavanje radionica, priredbi ili sličnih kulturnih dešavanja.
Uspostavljanje pokreta koji će se baviti organizacijom festivala mladih za neafirmirane umjetnike, a  koji će kroz realizaciju festivala široj javnosti predstaviti svoj rad i time doprinijeti unapređenju kulturnog života u zajednici.
Pokret koji okuplja progresivne aktiviste koji će kroz demonstracije, performanse, razne ulične aktivnosti, flash mob akcije, kampanje, lobirati za rješavanje različitih problema s kojima se susreću mladi.
Jačanje volonterizma kroz različite socijalne aktivnosti, primjerice, programe poticanja pomoći osobama s posebnim potrebama, ugroženih i marginaliziranih skupina u društvu.
Tko može učestvovati u Programu
Program MAB je kreiran za omladinske organizacije iz Bosne i Hercegovine i Srbije i neformalne grupe (koje mogu prijaviti svoje projektne prijedloge preko registriranih udruženja građana), koje apliciraju u partnerstvu. Projektni prijedlog se mora sastojati iz dvije komponente, odnosno aktivnosti, koje će se realizirati u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Prednost u Programu će imati oni koji će koristiti model „lokalni domaćin“ – što znači da  grupa iz BiH prilikom realizacije aktivnosti u Srbiji odsjeda u kućama svojih vršnjaka u Srbiji, i obrnuto.
Način prijave
Prijavnu aplikaciju za MAB program možete preuzeti OVDJE, te istu dostaviti putem e-maila: mab@shl.ba. Prva faza Programa otvorena je do 31 oktobra  2013 godine. Svi aplikanti će biti informisani o statusu svoje prijave. Maksimalan budžet po projektnom prijedlogu je 5.000 KM (Konvertibilnih Maraka).

петак, 30. август 2013.

Beogradski model Evropske unije 2013

U Beogradu, između 17. i 20. oktobra 2013. godine, u prostorijama Narodne skupštine Republike Srbije održaće se treća po redu međunarodna studentska konferencija „Beogradski model Evropske unije 2013 – BEUM 2013“. Ova konferencija predstavlјa simulaciju rada organa Evropske unije: Evropskog parlamenta, Saveta Evropske unije i Evropskog saveta. BEUM 2013 okupiće oko 200 studenata iz čitave Evrope, koji će dobiti uloge ministara, poslanika, lobista i novinara iz zemalјa EU i, na taj način, simulirajući procese donošenja odluka i zakona, steći praktično znanje o EU, ali i razviti brojne lične veštine i kontakte.

 Učesnici koji simuliraju rad Evropskog saveta, raspravlјaće o borbi protiv korupcije na Zapadnom Balkanu, dok će učesnici u Evropskom parlamentu i Savetu EU donositi amandmane na dva zakonska predloga: Direktiva o razvoju infrastrukture za alternativna goriva i Regulativa o uspostavlјanju finansijskog instrumenta za promociju demokratije i lјudskih prava.

Pravo na učešće imaju studenti i diplomci fakulteta društvenih nauka starosti do 30 godina iz Srbije i inostranstva. Prijave su otvorene do 15. septembra i vršiće se preko sledeće adrese: www.belgrade-meu.org/apply-now/.

U svetlu predstojećih pregovora o članstvu u EU, događaj ovog tipa je od izuzetne važnosti za edukaciju prvenstveno domaćih studenata koji su slabo upoznati sa načinom funkcionisanja institucija EU, ali i šire javnosti. Nakon dva izuzetno uspešna izdanja, Studentsko udruženje BEUM, organizator ove konferencije, sa ponosom ističe da je ova simulacija EU postala jedna od najvećih i najprestižnijih konferencija ovog tipa na celom svetu.

Više informacija o Beogradskom modelu Evropske unije može se dobiti putem veb sajta www.belgrade-meu.org, Fejsbuk stranice http://www.facebook.com/ModelEU, kao I putem mejla: info@beum.org .

Đorđe Đorđević
Glavni menadžer projekta
ddordevic@beum.org
+381 60 0 267 901

четвртак, 29. август 2013.

Fotografišite autobuse GSP i osvojite šest meseci besplatne vožnje

Povodom Dana preduzeća, 30. septembra, GSP Novi Sad je pozvao građane da pošalju svoje najbolje snimljene fotografije gradskih autobusa. Svi zainteresovani fotografije sa kontakt podacima do 15. septembra mogu da šalju na adresu konkurs@gspns.rs.

Fotografije će biti objavljene na Fejsbuk stranici preduzeća „JGSP Novi Sad“ do 30. septembra, a autori tri rada kojima posetioci stranice daju najviše „lajkova“ dobiće mogućnost besplatnog prevoza na šest meseci (prvo mesto), tri (drugo mesto) i mesec dana (treće mesto).

Najinteresantnije fotografije autobusa JGSP Novi Sad biće postavljene na izložbi.
 
Izvor. 24sata

среда, 28. август 2013.

Centar Tesla traži volontere i saradnike




Centar Tesla poziva na fascinantan put potrage za ljudima, primerima, energijom i znanjem istinske održivosti.

Tesla se nije zadovoljavao samo ulogom čoveka, koji rešava manje ili više važne probleme tehnologije. Njegova priroda nezavisnog mislioca terala ga je da razmišlja strateški o problemima čovečanstva.

Centar Tesla traži volontere i saradnike, hrabre i nadahnute, koji će odgovorno razvijati ideje koje je Tesla ostavio čovečanstvu.

Ako se plašite neznanja, verujući da ono najviše usporava ljudsko kretanje, pridružite nam se.
Pišite nam: info@centartesla.com

Više informacija na  http://www.centartesla.com

понедељак, 26. август 2013.

Osnovni kurs Gorske službe spasavanja Srbije - prvi poziv

Svake jeseni organizuje se prijem i kurs za nove članove GSS-a. Pročitajte informacije o prijavljivanju i uvodnom testu i pridružite nam se.
*****************************

Ulazna testiranja za Osnovni kurs GSS-a održaće se u septembru kroz tri vikenda u 18 termina u 16 gradova: u Beogradu, Brusu, Kruševcu, Nišu, Boljevcu, Knjaževcu, Vladičinom Hanu, Novom Sadu, Valjevu, Užicu, Čačku, Kraljevu, Prijepolju, Novoj Varoši, Raški i Ivanjici.

Raspored uvodnih testiranja izgleda ovako:
DatumGrad
nedelja, 08.09.2013.Beograd
subota, 14.09.2013.Beograd
subota, 14.09.2013.Brus
subota, 14.09.2013.Kruševac
subota, 14.09.2013.Niš
nedelja, 15.09.2013.Boljevac
nedelja, 15.09.2013.Knjaževac
nedelja, 15.09.2013.Vladičin Han
subota, 21.09.2013.Novi Sad
subota, 21.09.2013.Valjevo
subota, 21.09.2013.Užice
subota, 21.09.2013.Čačak
subota, 21.09.2013.Kraljevo
nedelja, 22.09.2013.Beograd
nedelja, 22.09.2013.Prijepolje
nedelja, 22.09.2013.Nova Varoš
nedelja, 22.09.2013.Raška
nedelja, 22.09.2013.Ivanjica

четвртак, 22. август 2013.

Internships with East European Arts Festivals

East European Performing Arts Platform is announcing an Open Call to apply for the Second Residence / Internship Programme – 2013. They offer 11 residencies / internships during the autumn and winter 2013 to performing arts curators, critics, producers and set designers.
Each residence/internship will start a week, or several days before this year’s edition of the host festival and continue during the whole festival programme. Successful applicants will be provided with free accommodation, flight ticket and stipend to cover living expenses.
Curator, critic, manager or producer is supposed to participate in the final festival preparations as well as different organization activities during the festival. Some of the festivals might suggest a work with the dramaturgical coverage of the programme (writing and editing of the reports and essays regarding performances and events). Residence MESS – 1 is designed as a workshop for theatre professionals dealing with the set design and visual aspects of the performing arts productions.
The residencies will take place during 2013 editions of:
1. Dialog International Theatre Festival, Wroclaw, Poland
Residence DIALOG-1 – October 9th to 19th, 2013.
Residence code: DIALOG-1
One position.
Profile: performing arts critic.
Responsibilities: active role in festival organizing activities and dramaturgical coverage of the 2013 festival edition.
2. International Theatre Festival MESS, Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
Residence MESS-1 – October 1st to 5th, 2013.
Residence Code: MESS – 1
Up to five positions.
Profile: set designer, visual artist working in the field of performing arts
Responsibilities: part in 3 days Workshop in set design led by Jan-Willem Van De Bosch (UK) and Liz Cooke (UK) organized by MESS Festival and British Council, supported by EEPAP.
3. TEMPS D’ IMAGES FESTIVAL, Cluj, Romania
Residence CLUJ-1  – November 4th to 18th, 2013.
Residence Code: CLUJ-1
One position
Profile: project manager, production manager in the field of performing arts, critic
Responsibilities: international relations and organization activities, work with international companies and festival guest.
Residence KTR-1 – October 8th to 22nd, 2013.
Residence Code: KTR-1
One position
Profile: theatre and art critic, PR
Responsibilities: preparation of the texts and materials for promotional purposes, organization activities during the festival and National Stary Theatre showcase.
Residence LTC-1 – October, 7th to 21st, 2013.
Residence Code: LTC – 1
Profile: festival producer, project manager
Responsibilities: participation in the preparation and production of the main festival program  additional festival events. Organization activities and work with international companies and guest.
Residence: IT-1 – November, 5th to 25th, 2013.
Residence Code: IT-1
Residence: IT-2 – December 1st to 20th, 2013.
Residence Code: IT-2
Two positions
Profile: international project manager, theatre critic
Responsibilities: internship in the International Project Department, promotional and organization activities.

Eligibility

Curators, programme managers and producers from the performing arts festivals as well as, independent performing arts institutions and project in Eastern Partnership Countries. Critics dealing with contemporary theatre and dance set designers are also eligible.
Residents of following countries are eligible: Armenia, Georgia, Azerbaijan, Moldova, the Ukraine, Belarus, Kosovo, Serbia, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Slovenia, Macedonia, Bulgaria, Hungary, Romania, Slovakia, the Czech Republic and Poland.

Application

The application deadline for Autumn and Winter 2013 residences is 1 September 2013. Please prepare an individual submission, including:
Please send your completed submission by e-mail to contact person Ewa Molik at molik.ewa@gmail.com. The submissions will not be returned. Successful applicants will be contacted by September 7th, 2013.
Each person may apply for one residence programme. However, if one desires, he/she may chose a second, optional programme, which will be taken into consideration in case the first choice programme runs out of free spots.
For further information please visit the official website HERE.

Izvor: mladiinfo

Poziv za mlade za učešće u projektu "Karijera po meri mladih"

Imaš između 19 i 30 godina? Nemaš posao uprkos tome što ga aktivno tražiš? Imaš završen faks ili srednju školu? Treba ti pomoć u razvoju karijere? Prijavi se za učešće u projektu „Karijera po meri mladih“!
Projekat „Karijera po meri mladih“ sprovodi Beogradska otvorena škola u saradnji sa kancelarijama za mlade iz Kragujevca, Loznice, Niša, Novog Pazara i Novog Sada, uz finansijsku podršku Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije i stručnu podršku Nacionalne službe za zapošljavanje.

Ovo je odlična šansa da stekneš nove veštine i znanja i unaprediš svoju zapošljivost. Učešćem u projektu Karijera po meri mladih pruža ti se mogućnost da:

• učestvuješ u karijernim radionicama i naučiš više o tome kako da odabereš posao po tvojoj meri, kako da skrojiš CV i pokažeš se na intervjuu, kako da poslovno komuniciraš i budeš timski igrač, koji sve načini za traženje posla postoje itd
• dobiješ savete od strane profesionalnih karijernih savetnika i   
• doprineseš istraživanju o efektima karijernog vođenja i savetovanja 

Prijavi se ukoliko:

• imaš između 19 i 30 godina
• završio/la si fakultet ili srednju školu
• ne radiš i nemaš radno iskustvo duže od 3 meseca
• tražiš posao   
• dolaziš iz: Kragujevca, Loznice, Niša, Novog Pazara ili Novog Sada   
• želiš da unaprediš svoje veštine upravljanja karijerom i traženja posla   

• spreman/a si da učestvuješ u radionicama i savetovanjima koja će biti organizovana u Kancelariji za mlade u septembru/oktobru 2013. za jedan deo učesnika projekta, ili u februaru 2014. za drugi deo učesnika. 

Ukoliko ispunjavaš sve navedene uslove prijavi se jednostavno, popunjavanjem formulara koji se nalazi ovde.

Konkurs je otvoren do 02. septembra 2013. godine.

Više o projektu možeš saznati klikom na sledeći link: Karijera po meri mladih. Za dodatne informacije se možeš obratiti i svojoj Kancelariji za mlade ili Beogradskoj otvorenoj školi na imejlcgcc@bos.rs.

среда, 21. август 2013.

Call for Papers: Western Balkans after 2013 enlargement – Escape from the limbo?

 The Center for Social Dialogue and Regional Initiatives with the support of US Embassy in Serbia, will host a three day academic conference on the perspectives, obstacles and alternatives to the EU enlargement of the Western Balkans in Kopaonik from 31st October to 3rd November, 2013. The conference is part of the lager event “Seminar of Faculty of Political Science Students”. In the last six years close to 2000 participants have passed through our seminar, and we are proud to say that we regularly hosted some of the most distinguished regional and international key-note speakers. Some of them were: Boris Tadic; Charles W. Kegley; Gregory A. Raymond; H.E. Michael Kirby, H.E. Mary Burce Warlick; Tanja Miscevic; etc.


The goal of the conference is to discuss the state of the EU integration process in the Western Balkans after 2013 enlargement. Framing of the “Western Balkans” as the peculiar sub-region inside the South-Eastern Europe has demonstrated EU’s intention to treat the region as the whole. This joint regional approach of the EU was materialized through the special “Stabilization and Association” process for all of the regional states, and with “Thessaloniki Agenda” from 2003 which has promised European future for the region. Ten years after Thessaloniki plenty of things have changed.

The conference in particular seeks to give room to young researchers from the Western Balkans and Europe who are able to contribute rich empirical work to the discussion. As an interdisciplinary event, the conference will include policy makers, lawyers, and experts in the fields of: political science, international relations, economy, sociology, philosophy, European Law and European Politics, development studies and other disciplines. The working language of the conference is English.

The organizers invite paper proposal for the conference. Researchers interested in participating are asked to submit a 400 words abstract and CV by the 20th September 2013 to the following email address: bnesovic@cddri.org. Abstracts/paper proposals can be submitted by single author, or co-authored by no more than three persons. Authors of accepted proposals will be informed no later than 1st October about the outcome of the call and will receive all the service information regarding: word length of the final paper (4000 words); citation protocols and accommodation and transport.


Applicants are particularly encouraged (but not obliged) to apply with papers on the following thematic areas:

-      How economic and political crisis in the EU affects the EU Enlargement policy toward the rest of the Western Balkan after the accession of Croatia?

-      How will the EU integration dynamics of the rest of the region after the accession of Croatia play out? Regatta or Big Bang Model of Accession?

-      Enlargement Fatigue in the EU? Causes and how to build support for Enlargement.

-      EU Negotiation Process for the region: Which are the most important chapters in the process and how to approach them?

-      EU Foreign and Security Policy in the region – The EU role in the reconciliation process.

-      Is the EU attractiveness the important factor for solving pending issues (Kosovo, Macedonia, Bosnia and Herzegovina)? Does EU help to break the deadlock of bilateral disputes in the Western Balkan?

-      How did EU conditionality affect the reform processes in the region? Membership Conditionality vs. Policy Conditionality?

-      How does EU integration affect economic development of the region?

-      What lessons can the region learn from the economic transition in Central and Eastern Europe EU members?

-      Is the region destined to remain economic periphery of the European Union?

-      What is the role of the EU Pre-Accession Funds in the process of political and economic transformation of the region?

-      Is there a viable alternative to the EU for the region?

The authors of accepted proposals will be expected to:

Be prepared to present their draft papers orally, in no more than 12 minutes at the conference;
Send the final version of the paper by the 20th November 2013 for publishing.
The organizers of the conference will cover accommodation, board and transport from their home town to and from Kopaonik for invited participants from Serbia and the region, as well as accommodation, board and travel from Belgrade to and from Kopaonik for invited participants from outside the region. An edited collection of the best papers presented at the conference is planned for the early 2014

уторак, 20. август 2013.

KONKURS ZA ISTRAŽIVAČKU JEDINICU LIBEK-A

Objavljujemo da je zvanično počeo konkurs za našu ISTRAŽIVAČKU JEDINICU. U okviru Istraživačke jedinice otvaraju se 2 slobodne pozicije za dvosemestralno stažiranje.


Libertarijanski Klub LIBEK pokrenuo je, od svog osnivanja 2008. godine, različite obrazovne inicijative od kojih su najznačajnije prerasle u tradicionalne programe - za srednjoškolce i društvene aktiviste (seminar Politika pojedinca) kao i za studente (Akademija liberalne politike). Uživajući ozbiljnu međunarodnu reputaciju, Libek je postao i stožerna organizacija za pokretanje pojedinačnih studentskih organizacija na raznim fakultetima "Studenti za slobodu" u okviru međunarodne mreže European Students for Liberty. Pored edukacije, Libek je centralna organizacija nove Fiskalne koalicije u Srbiji "Odbrani novčanik" koja se bavi javnim zagovaranjem političkih i ekonomskih reformi.
Kao deo svojih programskih aktivnosti i kao važan iskorak ka daljoj institucionalnoj izgradnji, Libek od ove godine pokrećeISTRAŽIVAČKU JEDINICU koja će se baviti analizom stanja ekonomije, ekonomske politike i javnih finansija. Rezultat rada biće predlozi reformi kroz zagovaranje javnih politika.
U okviru Istraživačke jedinice otvaraju se 2 slobodne pozicije za dvosemestralno stažiranje.
Tražimo:
  • studente završnih godina fakulteta u Beogradu (prednost će biti ukazana studentima koji su polagali ispite iz ekonomije)
  • snažnu motivaciju za rad i istraživanje
  • poznavanje rada na računaru (Word, Excel, Powerpoint, Internet)
  • visoke analitičke sposobnost
  • želju za usavršavanjem i učenjem
  • odgovornost i poštovanje rokova
  • interesovanje za oblasti ekonomskih i društvenih nauka
Nudimo:
  • znanje iz oblasti ekonomije i ekonomske politike koje se ne stiče na fakultetu
  • iskustvo u stimulišućem radnom okruženju
  • specijalizaciju u ekonomskoj analizi
  • mentoring i konstantno praćenje napretka
  • obuku o naprednom korišćenju potrebnih kompjuterskih alata i tehnika (eViews, SPSS, Excel)
  • fleksibilno part-time radno vreme
  • mogućnosti za objavljivanje tekstova u Internet i štampanim medijima
  • mogućnost daljeg angažmana na projektima LibeK-a i povezanih organizacija
  • posetu relevantnim institucijama, istraživačkim centrima i institutima
  • mogućnost učestvovanja na regionalnim i međunarodnim konferencijama.
Program stažiranja traje dva semestra, od oktobra 2013. do oktobra 2014. godine, a odvijaće se u posebno za to opremljenim prostorijama Libek-a. Stažiranje podrazumeva pored programa obuke i pisanje stručnih tekstova u različitim formatima te finalnog rada na odabrane teme pod supervizijom mentora. Od stažista se očekuje da, u skladu sa svojim interesovanjima, uzmu učešće u ostalim aktivnostima Libeka. Program ne uključuje novčanu nadoknadu, ali takođe ni nikakve poslove kancelarijskog karaktera. Svrha je da se proširi znanje studentima koje oni drugde ne mogu da dobiju i da im se pomogne da postanu stručni u datim oblastima. Vreme koje se očekuje da stažisti posvete poslu iznosi oko deset časova nedeljno (uključujući vreme provedeno u kancelariji i izvan nje). Izabrani kandidati će, takođe, pohađati i stručni šestomesečni kurs o modelima i tehnikama društvenog istraživanja koji se odvija u sklopu Libekovog projekta Građani za prosperitet, a koji će ih dodatno obučiti da se bave izučavanjem društvenih fenomena.
Ako želiš da budeš deo mladog i uspešnog tima u razvoju, daš svoj doprinos razvoju društva kroz analizu problema i preporuke za njihovo rešavanje, imaš želju za učenjem i napredovanjem, prijavi se! Pošalji svoj CV i motivaciono pismo (na po jednoj strani) na istrazivacka@libek.org.rs do 15. septembra. Kandidati koji uđu u drugi krug izbora će biti pozvani na intervju. Ukoliko želiš dodatne informacije, možeš se raspitati na 069/222-09-08.

Izvor:  http://libek.org.rs/sr

Training for trainers: European youth workers and volunteer coordinators



Dates: 22 to 29th of September
Venue: Kippure Estates, Ireland
Working language: English
Participants: youth workers and volunteer coordinators
Costs: accommodation and subsistence, as well as  70% of travel  covered by the project budget.
Participant fee: 75 euro
Trainers:
Annina Hirvonen – Finland, International trainer and  Volunteer Program Manager at Helsinki Deaconess Institute
Chelsea Renehan – UK, Development Responsible and Vice President of the European Confederation of Youth Clubs
Maura Littlewood – Ireland, Trainer and Coordinator at Youth Work Ireland, North Kildare
Asa Moren – Sweeden, Human Rights trainer and youth worker at Fritidsforum
Anjia van der Durpel  - Belgium, Specialised trainer at Formaat Jeugdhuiswerk Vlaanderen
Tommy Lavelle  - Ireland, Trainer and Programme Manager at Kildare Youth Services
Registration
10 places are available so if you are interested please respond quickly. Download, fill in and submit the application form. Deadline for submitting the applications form is 27th of August 12.00, noon CET.
Experience requirements and additional information : available in the attached ``Call for participants``

понедељак, 19. август 2013.

Trening iz izgradnje mira, 18.10.-28.10.2013. Tivat, Crna Gora

Ukoliko živite na prostorima bivše Jugoslavije, imate više od 21 godine, zanima vas kako žive komšije iz susednih zemalja i želeli biste da vaš društveni angažman znači više od redovnog (ne)izlaska na izbore i neobaveznih komentarisanja političkih odluka koje donosi neko drugi – prijavite se na CNA trening iz izgradnje mira.
Posebno vas želimo potaknuti da se prijavite ako:
Radite u obrazovnim ustanovama; medijima; državnim institucijama
-       Aktivni ste u mirovnim organizacijama; građanskim pokretima i udruženjima; političkim partijama
-       Dolazite iz udruženja ratnih veterana ili organizacija porodica nestalih i žrtava
-       Niste ni u jednoj od gore pomenutih organizacija/institucija, ali imate veliku želju i motivaciju da doprinesete izgradnji mira i menjanju svog društva nabolje
Trening iz izgradnje mira je vid mirovnog obrazovanja koji CNA praktikuje već više od petnaest godina radeći sa ljudima iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Kosova*, Makedonije i Crne Gore i potstičući na taj način prekograničnu saradnju i izgradnju poverenja u regionu bivše Jugoslavije.
Učešćem na treningu dobijate priliku da naučite da prepoznate ključne političke i društvene probleme u vašem društvu, te ideje i inspiraciju kako da se aktivno uključite u njihovo rešavanje.
 Radni jezik treninga je bosanski/hrvatski/srpski.
 Tehničke i logističke informacije:
Trening će biti održan u Crnoj Gori, u Tivtu, u hotelu „Palma“, od 18.10. do 28.10. 2013. godine. Za sve učesnike/ce će biti obezbeđen smeštaj u dvokrevetnim sobama, sa doručkom, ručkom i večerom. Troškove smeštaja, hrane, puta i potrebnih materijala za rad pokriva organizator. Prilikom odabira načina putovanja molimo vas da birate najekonomičnije vidove transporta jer nećemo biti u mogućnosti da pokrijemo troškove putovanja avionom i taksijem, niti automobilom ukoliko njime putuju manje od dve osobe.
18. oktobar/listopad je dan za dolazak u Tivat. 28. oktobar/listopad je dan za odlazak.
 Princip prijavljivanja:
Ukoliko želite da učestvujete u ovom programu, molimo vas da popunite priloženi upitnik
PRIJAVU ZA TRENING MOŽETE PREUZETI OVDE
i pošaljete nam ga najkasnije do 29. septembra/rujna 2013. godine.
e-mailom na adresu: cna.treninzi@nenasilje.org
ili faksom na broj: +387 33 260-875
Ukoliko u roku od dva dana ne dobijete e-mail sa potvrdom da je vaša prijava primljena, molimo vas da nam je prosledite ponovo.
 Za više informacija posetite SAJT CNA